ALFAGEN'e HOŞ GELDİNİZ. Yaşam Bilimleri Projelerinizde Çözüm Ortağınızız..

Yeni bir laboratuvar kurarken veya eskisini yenilerken, sorunsuz çalışması için hangi bilim laboratuvarı ekipmanına sahip olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Daha ayrıntılı liste, laboratuvarınızın özel gereksinimlerine göre değişiklik gösterse de, her laboratuvarın ihtiyaç duyduğu standart ekipman vardır.

Satın almadan önce kontrol etmeniz için laboratuvar ekipmanı listesi:

Huniler ve Şişeler

Sıvı içeren deneyler üzerinde çalışıyorsanız, farklı boyutlarda ve sap uzunluklarında huniler ve şişeler gereklidir. Bu huniler ve şişeler, sıvıların kolayca dökülmesi için genellikle dar ağızlıdır. Hem plastik hem de cam olarak mevcutturlar.

Beher

Beherler, kimyasalları karıştırmak, solüsyonları eritmek veya karıştırmak, sıvıları ısıtmak veya soğutmak veya su banyoları yapmak için ideal ekipmanlardır. Bazı beherler geniş ağızlıdır ve düz diplidir ve kolay kullanım için gaga şeklinde bir ağzı vardır. Bununla birlikte, bazı beherler test tüpü şeklinde de mevcuttur.

Erlen

Bu laboratuvar ekipmanı, herhangi bir dökülme riski olmadan sıvıları karıştırmak veya sallamak istediğinizde kullanışlıdır. Dibe doğru genişleyen dar bir açıklığı vardır. Dar ağız, bir bardak veya lastik tıpa ile kapatılmasını ve daha sonra kullanmak üzere güvenli bir şekilde bir kenara bırakılmasını sağlar. Ayrıca halka sehpaya kenetlenerek ısıtma amaçlı da kullanılabilir.

Laboratuvar Standları

Laboratuar standları, ısı kaynağının üzerinde bir beher veya matara tutmak için halkalar veya kıskaçlarla birlikte gelir. İhtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğuna bağlı olarak farklı stillerde ve kelepçe/halka boyutlarında mevcutturlar.

Test tüpleri

Bir test tüpü, tabanı U şeklinde olan silindirik bir şekle sahip şeffaf bir cam veya plastik kaptır. Reaktif olmayan bir ekipmandır, yani kimyasal reaksiyon gerektiren deneyleri güvenle yapabilirsiniz. Bilim örneklerini tutmak için de kullanılır.

Mikroskoplar

Bilim laboratuvarı ekipmanı, özellikle mikrobiyoloji mikroskop olmadan eksiktir. Düşük güçlü, yüksek güçlü mikroskopları veya ihtiyaca göre her ikisini birden satın alabilirsiniz.

 

Büretler ve Pipetler

Büretler ve pipetler, çok küçük miktarlarda sıvıyı aktarmak için aparatlar gibi çok ince tüplerdir. Doğru miktarda sıvıyı dağıtmak için kullanılır. Her ikisi de aynı amaca sahip olsa da, farklı şekilde kullanılabilirler. Bir pipet, bir büretten daha küçüktür. Temel fark, serbest bırakma mekanizmalarında yatmaktadır. Bir büretin alt kısmında bir musluk bulunurken, bir pipet, vakumu azaltarak istenen miktarda sıvıyı serbest bırakmak için bir sistem gibi bir damlalık üzerinde çalışır.

Laboratuvar Brülörleri

Birçok deney ısıtmayı, eritmeyi, kaynatmayı veya yakmayı içerir. Laboratuvar brülörleri bütan, propan ve alkolle çalışabilir.

Kauçuk boru

Doğal veya sentetik kauçuk gibi malzemeleri sayesinde bu tüpler çok esnek ve esnektir. Damıtma işlemlerinde çok faydalıdırlar.

Emniyet araçları

Bir laboratuvarda güvenlik son derece önemlidir. Bu nedenle, laboratuvarınızın aşağıdakilerle donatıldığından emin olun:

  • Emniyet gözlükleri
  • Güvenlik eldivenleri
  • Laboratuar giysileri
  • İtfaiyeciler
  • Kimyasal çeker ocaklar
  • İlk yardım çantası
  • Göz yıkama istasyonu
  • Emniyetli duş kabini
  • Yangın battaniyeleri

Bu laboratuvar ekipmanı listesi, herhangi bir aksama olmadan başlamanıza yardımcı olacaktır.